Osoby najbardziej narażone na cyfrowe zmęczenie oczu. Sprawdź, czy jesteś wśród nich!

Dwie godziny przed komputerem wystarczą, by nasze oczy miały dosyć układania puzzli z pikseli na cały dzień. A zazwyczaj serwujemy im tej zabawy dużo, dużo więcej. Dlaczego ekrany wywołują u nas cyfrowe zmęczenie wzroku i kto powinien chronić się przed nim, używając specjalnych soczewek?

Przyroda najwyraźniej nie lubi próżni, bo w miejsce dolegliwości, z którymi sobie poradziliśmy, zaraz pojawiają się nowe. Syndrom Widzenia Komputerowego, czyli zmęczenie oczu przez nadmierną pracę przy monitorze, zdiagnozowano po raz pierwszy już w 1994 r. – z urządzeń zdolnych je wywołać w większości polskich domów był jedynie niewielki telewizor. Dziś ekrany otaczają nas niemal z każdej strony, przyciągając wzrok od rana do wieczora. 500 milionów ludzi w Europie codziennie korzysta z urządzeń z monitorem. Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany nie jest jednak obojętne dla naszego zdrowia.

Dlaczego urządzenia cyfrowe powodują zmęczenie oczu?

Ludzkie oko patrzy na tekst czy obraz wyświetlony na ekranie inaczej niż na wydrukowany na kartce. Na papierze obraz ma ostre i wyraźne krawędzie, czym różni się więc od komputerowego, który składa się z mozaiki pikseli. Dopiero nasz mózg składa je w całość jak puzzle. Wymaga to jednak dłuższego skupienia wzroku na obrazie, szczególnie gdy korzystamy z za małych czcionek, albo ustawimy ekran w odległej i niekomfortowej pozycji. W efekcie oko mruga rzadziej niż robi to normalnie, a przez to jest słabiej nawilżone. Przy dłuższym wystawieniu na nieprzyjazne bodźce pojawia się suchość i zaczerwienienie oka, a wraz z nimi szereg objawów opisywanych jako cyfrowe zmęczenie oczu.

Czy jestem w grupie ryzyka?

90 proc. dorosłych osób używa urządzeń elektronicznych przez ponad dwie godziny dziennie. Oznacza to, że w grupie ryzyka jesteśmy niemal wszyscy. Szczególnie narażone na działanie ekranów są osoby, które w cyfrowym świecie czują się bardziej jak domownicy niż goście. Oni często nie dają swoim oczom szansy na odpoczynek, choćby po to, by wyjrzeć przez okno. Odrywają się od komputera, ale po chwili siedzą już ze smartfonem. Nie pamiętają, co jedli dzisiaj na śniadanie, bo czytali wtedy wiadomości na tablecie.

W grupie narażonej na cyfrowe zmęczenie oczu z pewnością znajdą się więc infoholicy - niewolnicy powiadomień uzależnieni od zasysania z sieci aktualności ze świata i wciąż nowych faktów z życia znajomych. Innym zgubnym uzależnieniem jest miłość do seriali, które internet pozwolił nam pochłaniać nie tradycyjnie, w regularnych odstępach czasu, tylko całymi partiami naraz. Podobnie jest z grami skonstruowanymi tak zmyślnie, że nie można  przestać w nie grać.

Co z zawodami, gdzie pracuje się przy komputerze?

Dbanie o oczy w wolnym czasie to kwestia wytrenowania na tyle silnej woli, by w końcu odstawić komputer i wyjść na spacer (nie zabierając ze sobą smartfona). W nieco innej sytuacji są ludzie wykonujący zawody, gdzie nie da się już pracować analogowo. Trudno już bowiem wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Te urządzenia są ogromną pomocą, ale mogą też szkodzić.

Z myślą o osobach, które nie są w stanie uciec od patrzenia w ekran komputera firma iWear wprowadza na rynek soczewki iWear Oxygen Relax. Zaprojektowane zostały tak, by zminimalizować negatywny wpływ monitorów na nasz wzrok. Nowy produkt wiąże wodę w materiale soczewki sprawiając, że zachowuje ona elastyczność i jest bardziej komfortowa w używaniu. Noszenie soczewek iWear Oxygen Relax powoduje więc lepsze nawilżenie oczu, dzięki stają się one mniej podatne na cyfrowe zmęczenie wzroku. Ważną cechą nowej soczewki jest jej struktura optyczna, która ułatwia akomodację oka i zmniejsza jego zmęczenie przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych.

Kup iWear Oxygen Relax