Jak codzienne korzystanie z komputerów wpływa na nasz wzrok? Jak rozpoznać cyfrowe zmęczenie oczu?

Masz podrażnione oczy? Niepokoi cię podwójne widzenie? Rozmyty obraz? Bóle głowy, karku, ramion? W takim razie, gdy skończysz czytać ten tekst, odstaw na dzisiaj komputer. Od jutra spróbuj ograniczyć spędzany przy nim czas. A jeśli nie możesz się bez niego obyć, pomyśl o dobrych soczewkach.

Od małego słyszeliśmy, by nie siedzieć blisko telewizora, bo popsuje nam oczy. Niewielu z nas brało to sobie do serca. Trudno w końcu oderwać wzrok od swojego okna na świat. Dlatego dziś historie o szkodliwym wpływie monitorów na wzrok to dla nas miejskie legendy z zamierzchłych czasów. Płaskie ekrany telewizorów i komputerów są co prawda bezpieczniejsze dla zdrowia niż ich przodkowie z kineskopem. Jednak wciąż odległość i kąt z jakim patrzymy na ekran, a przede wszystkim czas na tym spędzony ma znaczenie dla komfortu widzenia. Składanie milionów pikseli w spójny obraz mocno wyczerpuje wzrok. Jeśli nie robimy sobie przerw, lub nie używamy soczewek do cyfrowego świata, prędzej czy później zaobserwujemy u siebie objawy cyfrowego zmęczenia oczu.

Czy ja też to mam?

Prawdopodobnie tak. Wystarczą dwie godziny dziennie z komputerem, tabletem czy smartfonem, by zauważyć u siebie pierwsze objawy. A jak wynika z badań, połowa osób w wieku od 18 do 29 lat spędza w kontakcie urządzeniami cyfrowymi ponad dziewięć godzin dziennie! Oto, co powinno wzbudzić niepokój:

- trudność skupienia wzroku na obiekcie - rozmywający się bądź podwójny obraz
- szczypanie w oczy, które znika, gdy odchodzimy od komputera i pojawia się, gdy do niego wracamy
- przekrwienie oczu widoczne w lustrzanym odbiciu
- bóle głowy, pleców, karku i ramion
- zaburzenia snu - brak uczucia senności mimo późnej pory

Skazani na komputery

Z każdym rokiem kurczy się lista spraw, które można wygodniej załatwić w stary, analogowy sposób. Wysłanie listu, opłacenie rachunków, zakupy w księgarni - to wszystko łatwiej zrobić online. Jednocześnie wydłuża się lista profesji, gdzie komputer jest niezbędny. Nawet zawody, gdzie sporo pracuje się ludźmi, jak nauczyciel czy policjant, wymagają coraz więcej papierkowej, a właściwie “ekranowej”, roboty.

Odpowiedzią na ten trend jest wprowadzenie na rynek nowego rozwiązania przez firmę Vision Express. Soczewki iWear Oxygen Relax stworzono nie tyle do korekty wad wzroku, co z myślą o osobach, które powinny chronić oczy przed nadmiernym wpływem cyfrowych urządzeń. Soczewki dbają bowiem o lepsze nawilżenie oka podczas pracy, a zapewniając mu stały dopływ tlenu łagodzą zmęczenie spowodowane przebywaniem w cyfrowym świecie. Gdy co pewien czas obserwujemy u siebie jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów, nie zostawiajmy naszych oczu bez skutecznej ochrony.

Prosty sposób na ulgę dla oczu

Nowe soczewki działają lepiej, gdy ich noszenie połączymy z odpowiednią troską wzrok. Jedną z najprostszych metod do wdrożenia przy codziennej pracy na komputerze lub czytaniu na tablecie, jest stworzona w USA zasada 20-20-20. Chodzi w niej o to, by co 20 minut robić 20-sekundowe przerwy, przenosząc wzrok na obiekty oddalone o 20 stóp (czyli około sześciu metrów) od nas. Soczewki iWear Oxygen Relax zaprojektowano właśnie z myślą o takich chwilach wytchnienia dla naszych oczu. Przednia powierzchnia soczewki powstała przez nałożenie wielu asferycznych powierzchni, tak by zmniejszyć obciążenie akomodacyjne oka. Pozwala to na przenoszenie wzroku między innymi obiektami z większym komfortem i daje łatwość patrzenia zarówno na urządzenia cyfrowe jak i otaczający na nas realny świat.

Kup iWear Oxygen Relax