Pielęgnacja soczewek

Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych to gwarancja zarówno ich trwałości, jak i utrzymania oczu w zdrowiu.
YouTube video

Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych to gwarancja zarówno ich trwałości, jak i utrzymania oczu w zdrowiu. Choć konieczna, jest jednak dość prosta – pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. Jak zatem właściwie pielęgnować soczewki? Czego unikać? Jak je przechowywać i jakie płyny do nich dobierać? Przedstawiamy zasady pielęgnacji „kontaktów” w kilku prostych krokach.

Krok 1. Właściwa pielęgnacja soczewek po ich zdjęciu

Najmniej pracy mamy z jednodniowymi soczewkami kontaktowymi. Te po ich zdjęciu z oka po prostu wyrzucamy. Jeśli jednak nosimy soczewki dwutygodniowe bądź miesięczne, to konieczne jest ich umycie. Robi się to, przemywając je specjalnym płynem przeznaczonym do ich pielęgnacji.
Po zdjęciu soczewki umieść ją we wnętrzu dłoni i nalej na nią kilka kropel płynu. Palcem wskazującym drugiej ręki pocieraj delikatnie przez około 15 sekund wnętrze soczewki, a następnie wywróć ją na drugą stronę i pocieraj ponownie przez 15 sekund. Następnie spłucz osady za pomocą kolejnych kilku kropel płynu. Po przemyciu soczewek umieść je w odpowiednich przegródkach czystego pojemniczka i dokładnie go zamknij.

Czego nie robić?

  • Nie wyciągaj soczewek z oka brudnymi rękoma.
  • Nie myj soczewek wodą z kranu.
  • Nie pocieraj soczewek, jeśli płyn tego nie wymaga (np. w przypadku płynów oksydacyjnych).
  • Nie odkładaj mycia soczewki „na później”.
  • Nie wylewaj na dłoń z soczewką zbyt dużej ilości płynu (wystarczy kilka kropel), bo nie tylko go marnujesz, ale możesz też ułatwić soczewce ześlizgnięcie się z dłoni.

Pamiętaj!
Nie zapominaj o pocieraniu obu stron soczewki.

Krok 2. Różne rodzaje płynów do soczewek a mycie

Właściwa pielęgnacja „kontaktów” to dobór odpowiedniego płynu. Weź pod uwagę generację soczewek, wrażliwość oka i skład chemiczny płynu. Obecnie stosuje się płyny wielofunkcyjne (mają różny skład w zależności od producenta i dopasowane są do soczewek różnej generacji) i oksydacyjne (działają dzięki zachodzącej w nich reakcji chemicznej rozbijającej cząsteczki nadtlenku wodoru, czyli: wodę utlenioną – H2O2 – na wodę – H2O – i wodór – H). Płyny oksydacyjne nie wymagają pocierania soczewki przy czyszczeniu, ale w przypadku ich używania trzeba mieć w pojemniczku specjalną metalową płytkę, która katalizuje proces chemiczny mający na celu oczyszczenie soczewki. Czas neutralizacji wynosi minimum 6 godzin.

Czego nie robić?

  • Nie używaj nieodpowiednich płynów (niedopasowanych do generacji soczewki).
  • Nie mieszaj płynów między sobą.
  • Nie stosuj różnych rodzajów płynów do tej samej pary soczewek.
  • Nie stosuj płynów z konserwantami przy bardzo wrażliwych oczach.
  • Zwracaj uwagę na reakcje alergiczne – jeśli się pojawią, zmień płyn.

Krok 3. Pojemniczek i przechowywanie soczewek

Właściwa pielęgnacja soczewek to również mycie i dbanie o czystość pojemniczka. Po każdym założeniu „kontaktów” pamiętaj, by przemyć go płynem do soczewek (czystą porcją). Następnie połóż pojemnik do góry dnem, by reszta płynu ściekła, a on sam wysechł. Dobrze jest oprzeć jedną część pojemniczka o coś (np. o nakrętkę), by powietrze mogło dostać się do środka i tym samym osuszyć pojemniczek.

Czego nie robić?

  • Nie myj pojemniczka na soczewki wodą z kranu.
  • Nie używaj niewyczyszczonego pojemniczka.
  • Nie wycieraj pojemniczka ręcznikiem lub szmatką, które mogą zostawić w nim włókna.
  • Nie wyrzucaj żadnej części pojemnika (jeśli korzystasz z płynu oksydacyjnego, wyrzucenie płytki katalizującej sprawi, że nie dojdzie do rozbicia wody utlenionej na wodór i wodę – płyn po prostu „nie zadziała”, tak jak trzeba).
  • Nie używaj pojemniczka dłużej niż czas przydatności soczewek.
  • Nie mieszaj soczewek w pojemniczku (lewe i prawe oko) – w ten sposób możesz przenieść infekcje z jednego oka na drugie.

Widzisz? Pielęgnacja soczewek w trzech prostych krokach to przysłowiowa bułka z masłem.

menu